Специјални SiC керамички делови

Краток опис:

Silicon Carbide for Irregular Wear Parts and Thrust Bearings The Silicon Carbide Ceramic tolerates a wide range of acids and alkalis. And with excellent performance of high strength, high hardness, high wear resistance, high temperature resistance, corrosion resistance. The different kinds of shapes of special parts are suitable for mining, petrochemical, metallurgical manufacturing, aerospace and nuclear industries, such as a specific environment. We can make any sizes provided according to ...


 • Порт: Weifang
 • детали за производот

  Тагови производ

  Silicon Carbide for Irregular Wear Parts and Thrust Bearings

  The Silicon Carbide Ceramic tolerates a wide range of acids and alkalis. And with excellent performance of high strength, high hardness, high wear resistance, high temperature resistance, corrosion resistance. The different kinds of shapes of special parts are suitable for mining, petrochemical, metallurgical manufacturing, aerospace and nuclear industries, such as a specific environment. We can make any sizes provided according to the customer request.

  Отпорност на абење, висока температура сила и отпорност на корозија направи Реакција Сплотени SiC идеален материјал за носат компоненти, како што се завртки, чинии и кола. Таа, исто така може да се користи во лежишта нафрли кои можат да носат исклучително висок товари во многу загадени течности.

  Силициум карбид SiC (SiSiC / RBSiC) Карактеристики:

  • Абразија / Отпорност на корозија
  • Одличен термички карактеристики шок
  • Одлична отпорност на оксидација
  • Добри димензионална контрола на комплексни форми
  • Висока термичка спроводливост
  • подобрување на ефикасноста на
  • Подолг живот меѓу замена / обновува
  • Отпорност на корозија
  • Чувствувате отпорност на абење
  • Силата на високи температура до 1380 ° C

  Silicon carbide lined steel pipe

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  1 Large size cone liner and spigot

   

  IMG_20190215_103851_副本SiC pipe lining


 • Претходно:
 • Следно:

 • Поврзани производи

  WhatsApp Online Chat !