pjesë të veçanta SIC qeramike

Përshkrim i shkurtër:

Silicon Carbide for Irregular Wear Parts and Thrust Bearings The Silicon Carbide Ceramic tolerates a wide range of acids and alkalis. And with excellent performance of high strength, high hardness, high wear resistance, high temperature resistance, corrosion resistance. The different kinds of shapes of special parts are suitable for mining, petrochemical, metallurgical manufacturing, aerospace and nuclear industries, such as a specific environment. We can make any sizes provided according to ...


 • Port: Weifang or Qingdao
 • New Mohs hardness: 13
 • Main raw material: Silicon Carbide
 • Detail Product

  Produkt Tags

  Silicon Carbide for Irregular Wear Parts and Thrust Bearings

  The Silicon Carbide Ceramic tolerates a wide range of acids and alkalis. And with excellent performance of high strength, high hardness, high wear resistance, high temperature resistance, corrosion resistance. The different kinds of shapes of special parts are suitable for mining, petrochemical, metallurgical manufacturing, aerospace and nuclear industries, such as a specific environment. We can make any sizes provided according to the customer request.

  Veshin rezistencë, forca temperaturë të lartë dhe rezistenca korrozioni bëjnë Reaction lidhura SIC një material ideal për komponentët veshin, të tilla si vida, pllaka dhe helika. Ajo mund të përdoret gjithashtu në kushineta fut që mund të bartin ngarkesa jashtëzakonisht të larta në lëngje të ndotura rëndë.

  Silic karabit SIC (SiSiC / RBSiC) Features:

  • Konsumuarit / Rezistenca korrozioni
  • Shkëlqyeshëm Karakteristikat termike Shock
  • rezistencë të shkëlqyer oksidimi
  • kontrolli i mirë dimensionale e formave komplekse
  • përçueshmëri të lartë termale
  • performanca e përmirësuar
  • jetën më të gjatë në mes të zëvendësimit / rindërton
  • Rezistenca ndaj korrozionit
  • Rezistenca Superior të veshin
  • Forcë në temperaturë të lartë deri në 1380 ° C

  Silicon carbide lined steel pipe

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  1 Large size cone liner and spigot

   

  IMG_20190215_103851_副本SiC pipe lining


 • Previous:
 • Next:

 • Related Products

  WhatsApp Online Chat !