Висок капацитет тенок ѕид и висока јачина пресудни моменти за металургија, прашок за синтерување и хемиско индустрија

Краток опис:

Производот е идеален за индустриски печка, синтерување, топење и се применуваат за сите видови на производи. Во областа на хемиската индустрија, нафта и заштита на животната средина, со широк спектар на апликации. 1) Топлина шок stablity 2) хемиски отпорни на корозија 3) Висока темперамент-издржи (до до 1650 ° 4) Облечен / корозија / оксидација отпорни 5) Високо перформанси на механичка сила 6) Чистење или офорт најтешките под-површини 7) Се користи за мелење, се преклопуваат, и жица видов за сечење, како и на ...


 • Порт: Weifang
 • детали за производот

  Тагови производ

  Производот е идеален за индустриски печка, синтерување, топење и се применуваат за сите видови на производи. Во областа на хемиската индустрија, нафта и заштита на животната средина, со широк спектар на апликации.

  1) на топлина шок stablity

  2) хемиски отпорни на корозија

  3) Висока темперамент-издржи (до до 1650 °

  4) кои носат / корозија / оксидација отпорни

  5) Високо перформанси на механичка сила

  6) за чистење или офорт најтешките површини под-

  7) Се користи за мелење, се преклопуваат, и жица видов за сечење, како и абразивни пробивања

  Хемиски состав ПКР> =        

  %

  90

   

  Max.Service Темп.

  ºC

  1400

   

  Огноотпорност> =

  SK

  39

   

  2 kg / cm2 огноотпорност под оптоварување Т2> =

  ºC

  1790

    физика имот

  Модул на Rupturt на собна температура> =

  Kg / cm2

  500

   

  Модул на свиткување на 1400ºC> =

  Kg / cm2

  550

   

  Компресивни Силата> =

  Kg / cm2

  1300

   

  Термичка експанзија на 1000ºC

  %

  0,42-0,48

   

  привидна порозност

  %

  ≤20

  Масовно Густина

  g / cm3

  2,55-2,7

  Коефициент на топлинска спроводливост на 1000ºC

  Kcal / m.hr.ºC

  13,5-14,5

  Опис:

  A садот е керамички употреба тенџере да се одржи за топење на метал во печка. Ова е со висок квалитет, индустриски одделение садот кој се користи од страна на комерцијалните леење индустрија.

  Што го прави тоа:

  А пресудни моменти потребно е да го издржат екстремни температури се среќаваат во метали топење. Пресудни моменти материјал мора да има многу повисока точка на топење од онаа на метал се стопи и тоа мора да има добра сила, дури и кога бело топло.

  Тоа е можно да се користи домашна челик сад да се топи на метали, како што се цинк и алуминиум, бидејќи овие метали се топи на температура далеку под онаа на челик. Сепак скалирање (лупење) на челик сад внатрешна површина е проблем. Оваа скала може да го загади топи и тенки ѕидови на садот, а брзо. Челик садови да работи ако се само да започнете и не им пречи справување со скалирање.

  Заеднички огноотпорни материјали кои се користат во садот изградба се глина-графит, и јаглерод врзан силициум-карбид. Овие материјали можат да издржат на највисоки температури во типичен леење работа. Силициум карбид има додадена предност што е многу издржлив материјал.

  Нашата глина графит Билге облик садови се проценува за 2750 ° F (1510 ° C). Тие ќе се справи со цинк, алуминиум, месинг / бронза, сребро и злато легури. Производителот наведува дека може да се користи за леано железо. Произведено во САД!

  Crucible форми:

  A Билге облик ( "Б" облик) садот е во облик на буриња за вино. На "дно" димензија е дијаметарот на садот на неговата најширока точка. Ако нема дно дијаметар покажа потоа на врвот дијаметар е максималната ширина.

  А владеењето на палецот # вели дека на "дно" пресудни моменти дава својот приближна капацитет за работа во фунти од алуминиум. За месинг или бронза се користи 3 пати во садот #. На пример, # 10 садот ќе се одржи околу 10 фунти од алуминиум и 30 фунти од месинг.

  Нашиот "Б" форма садови обично се користи од страна на hobbiests и чести тркалца. Овие се со висок квалитет, долготрајни комерцијални одделение пресудни моменти.

  Проверете табелите подолу за да се најде вистинската големина за вашата работа.

  Како да го користите:

  Сите садови треба да се ракува со правилно поставување на маша (кревање алатка). Несоодветна маша може да предизвика оштетување или целосно промашување на садот во најлошо можно време.

  А диск од картон може да биде поставен помеѓу садот и база на печката пред греење. Ова ќе изгори надвор, оставајќи слој на јаглен во меѓу и да се спречи сад од лепење на дното на печката. А слој на Plumbago (саѓи) го прави истото.

  Тоа е најдобро да се користи на различни пресудни моменти за секој тип на метал за да се избегне контаминација. Исто така, бидете сигурни да се испразни целосно во садот, по употреба. Метал лево за да се зацврсти во пресудни моменти може да се прошири на повторно греење и уништи.

  Ве молиме да ги ублажат нови садови или оние кои биле во багаж. Топлина на празна садот за 2 часа на 220 F (104 ° C). (Користете соодветна вентилација. Нов садови ќе пушат поставува глазура.) Потоа оган празните садот во црвена топлина. Им овозможи на садот да се излади до собна температура во печката пред употреба. Оваа постапка треба да се следи за сите нови садови и за било сад што може да се изложени на влажни услови на чување.

  Складирање на сите садови во сува област. Влага може да предизвика пресудни моменти да се бори за греење. Ако тој е во багаж за подолго време, најдобро е да се повторува на калење.

  Силициум карбид садови се најмалку веројатно тип за да се апсорбираат вода во складирање и обично не треба да се биде умерен пред употреба. Тоа е добра идеја да го отпушти нов сад на црвена топлина пред првата употреба да се вози надвор и зацврстуваат фабрика премази и врзива.

  Материјалот треба да биде поставена во пресудни моменти многу лабаво. НИКОГАШ "пакет" на пресудни моменти, како материјал ќе се прошири на греење и можат да попуштат на керамика. Откако овој материјал се стопи во "пета", внимателно се вчита повеќе материјал во локва за одмрзнување. (ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Ако е присутна на нов материјал БИЛО влага парна експлозија ќе се случи). Уште еднаш, не се цврсто се спакуваат во метал. Чувајте хранење на материјал во топи до потребната количина се стопи.

  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ !!!: садови се опасни. Топењето на метал во пресудни моменти е опасно. Фрлаат метал во калапи е опасно. А пресудни моменти може да не успее без предупредување. Садови може да содржи скриени дефекти во материјалите и производство што може да доведе до неуспех, оштетување на имот, лични повреди, повреди на случајни минувачи и губење на живот.  

  sdfef fesdsg1

  База Забрани Crucible

  Опис:

  BCS А база блок е висока температура пиедестал се користи за да се подигне до пресудни моменти на топлина зона на печката.

  Што го прави тоа:

  А база блок е генерално се користи во гас леење печка за укинување на садот, така што пламенот на горилникот не директно експлозијата во тенок ѕид на пресудни моменти. Ако пламенот на горилникот е дозволено директно да удри во садот, што може да предизвика errosion на ѕидот на садот со тоа shorting на својот живот. На соодветен начин да се спречи ова е да се користи база на блок да се подигне до пресудни моменти надвор од зоната на горилникот.

  Подигање на садот, исто така, му овозможува да биде во "топлина зона" на печката. Иако пламенот на горилникот влегува во телото на печката на дното од најжешките зона е од средината до врвот. Тоа е во овој регион дека на ѕидовите на печката се загрева со гас циркулира најефикасно. Имајќи страните на садот во овој регион промовира најдобрите греење од поток на турбулентните гас и од топлината зрачење на блескав печка внатрешните ѕидови.

  Како да го користите:

  На база на блок треба да биде доволно висока за да имаат пламенот на горилникот во согласност со врвот на блок. Тоа е во ред ако на врвот на блок е повисока од влезот на режач, како и. Она што не го сакате е да се има на пламен притискање на потенки страните на садот. Тоа е исто така прифатлива ако пламенот штрајкови подебели долниот дел од пресудни моменти како овој дел не е толку suseptible да се носат од гасот.


 • Претходно:
 • Следно:

 • Поврзани производи

  WhatsApp Online Chat !